Przyjmujemy
zamówienia telefoniczne

codziennie od 7:00 do 21:00
Zadzwoń:
600 380 606

Instrukcja montażu

Przygotowanie ściany:

Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana:

ściana świeża – pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją. Należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący został wchłonięty przez podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju,

ściana pokryta farbą – należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.

ściana pokryta tapetą – usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

Przygotowanie fototapety:

Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy - zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

Klej:

do tapet na podłożu papierowym można użyć kleje METYLAN SPECIAL / METYLAN OVALIT T / METYLAN EXTRA / METYLAN NP POWER GRANULAT PLUS;

do tapet na podłożu flizelinowym można użyć kleje METYLAN DIRECT / METYLAN OVALIT T / METYLAN EXTRA / METYLAN NP POWER GRANULAT PLUS;

kleje gotowe: - SEM-MURALE / WALLFIX SPECIAL / FLUGGER

METYLAN EXTRA – zmieszany z Metylanem Specjal zwiększa siłę klejenia tego drugiego;

 

METYLAN - klej do podklejania krawędzi (w tubce). Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta.

Klejenie

Tapet o podłożu papierowym - klej nakładany na tapetę i ścianę

Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).

Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.

Pociąć tapetę na kawałki odpowiadające wysokości klejenia, pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Należy zostawić niewielki zapas ok. 5 cm na długości brytu tapety

Nałożyć klej na tapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególna uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz pokrywać klejem więcej, niż jednego brytu w danym momencie.

Pasek tapety ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do środka tak, aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności z powietrzem, co mogłoby spowodować jej wyschnięcie. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Mogą być one widoczne po ułożeniu tapety.

Pozostawić tapetę do 5 min w celu nasiąknięcia. W tym czasie pasy ulęgają pęcznieniu, co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm na szerokości brytu.

Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.

Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk, za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet papierowych i tapet z fakturą.

Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.

Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górna i dolną krawędź ułożonych brytów.

Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotna i czysta gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

PORADA: Tapety rodzaju Neschen Solvoprint (podkład papierowy i flizelinowy) dobrze aplikuje się za pomocą gotowego kleju Metylan Extra, smarując klejem tylko ścianę.

Tapet o podłożu flizelinowym - klej nakładany na ścianę

Przeprowadzić wszelkie czynności wstępne tak, jak w pierwszej metodzie zgodnie z pkt.1-3.

Równomiernie nałożyć cienka warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnie nieco tylko większa, niż nakładany bryt tapety.

Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.

Dalej postępować jak w pierwszej metodzie od pkt. 7.

 

 

 

Tapeta HP - fabrycznie nasączona klejem

Zacząć tapetowanie stosując się do wszystkich wstępnych czynności opisanych w pierwszej metodzie do pkt.3.

Aktywować klej poprzez kontakt z wodą, która powinna mieć temperaturę otoczenia, a czas namaczania musi być jednakowy dla wszystkich przyciętych brytów. Czynności te można wykonać na dwa sposoby: - zwijamy odcięty na miarę pas tapety, klejem na zewnątrz. Następnie zanurzamy rulon w pojemniku z woda, na czas od 5 do 30 sekund. Po namoczeniu ostrożnie rozwijamy rulon, wyciągając tapetę z pojemnika z woda. Powierzchnia z klejem powinna być mokra. Następnie należy złożyć pas tapety, klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez 0,5-5 minut. albo - odcięty na miarę pas tapety kładziemy na stole do tapetowania, strona z klejem do góry. Następnie nanosimy na tapetę wodę przy pomocy pędzla, wałka lub spryskiwacza. Operacje te należy wykonać sprawnie i dokładnie, uważając aby nie zagnieść tapety. Po naniesieniu wody należy złożyć pas tapety klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez około 0,5-5 minut.

Nakładać kolejno pocięte kawałki tapet na ścianę, zgodnie z procedurą podana przy pierwszej metodzie od pkt.7. Dopuszcza się posmarowanie tapety klejem w miejscach, w których istniejący klej nie został prawidłowo aktywowany lub na brzegach tapety, gdzie aktywowany klej najszybciej wysycha.

Naklejki (folie, tapety) z fabrycznie naniesioną warstwą kleju

Powierzchnia, na która naklejana jest folia musi być oczyszczona z kurzu, smarów oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na przyklejenie się tego produktu. Świeżo lakierowane lub malowane powierzchnie powinny być pozostawione do wyschnięcia przez minimum 4 tygodnie (sezonowanie ściany).

Na skutek stosowania różnorakich lakierów i farb na ścianach, przed aplikacją naklejki należy przeprowadzić test, przed ostatecznym naklejeniem folii, który stwierdzi czy folia się sprawdzi.

W przypadku laminowania, należy odczekać 48-72 godzin w celu całkowitego wyschnięcia wydruku. Przed naklejeniem folii należy sprawdzić, czy pomiędzy folią, a podłożem nie zachodzą reakcje chemiczne.

Należy pamiętać, że źle przygotowana powierzchnia może spowodować niemożność poprawy umiejscowienia naklejki, np. pył i inne nieczystości ze ściany osłabiają klej na folii, a klej może oderwać farbę.

Uwagi:

Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z namoczonym pasem delikatnie, aby go nie rozerwać.

Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.

Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok siebie na styk.

Bardzo ważne jest, aby kolejne części/pasy tapety pozostawiać do nasiąknięcia klejem na taką samą ilość czasu. Pozostawienie na dłuższy lub krótszy czas spowoduje, że części będą miały inną długość i wzory mogą do siebie nie pasować.

Jeżeli tapeta roluje się to oznacza, że nie była wystarczająco nasiąknięta klejem

Brzegi to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału i najszybciej schnie ze względu, że jest najbliżej krawędzi. Dodatkowo przy nakładaniu kleju często przy krawędziach możemy go nanieść mniej. Aby dokleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN do podklejania krawędzi (w tubce).

Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia. Pomóc może odpowiednie przygotowanie projektu i dobranie grafiki.

Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia (szczególnie farby lateksowe, teflonowe).

Tapeta dodatkowo zabezpieczona laminatem jest odporna na pozostałości kleju po wyklejeniu tapety na ścianie, jak również wilgoć i detergenty podczas jej czyszczenia.

Przemyślenie łączeń brytów na danych grafikach, czyli planowanie wystąpienia połączeń w konkretnych miejscach, aby były mniej widoczne – rozwiązanie to wiąże się z stratami materiału;

Przy aplikacji na styk, bryty można docinać na dwa sposoby sposoby: w drukarni, a klient w czasie aplikacji łączy je na styk (prostszy dla klienta, ale łączenie będzie bardziej widoczne) lub bryty mają zakładkę i docinamy je na ścianie podczas klejenia (ostrym nożykiem do tapet nacinamy powstałą zakładkę przez obie warstwy (jednym cięciem) i usuwamy niepotrzebne ścinki, zarówno z wierzchu jak i z spodu. Po ponownym dociśnięciu połączenia, obie części fototapety będą pasowały do siebie idealnie, mimo docinania „od ręki” - ten sposób sugeruje przy tapetach NW i Erfurt. Pamiętamy, że klejem smarujemy tylko ścianę;

Można krawędź tapety “przeciągać” markerem w odpowiednim kolorze dopasowanym do grafiki, aby łączenie brytów było mniej widoczne;

Jeżeli kleimy na zakładkę, która zostaje, łączenie będzie zawsze widoczne, ale należy pamiętać, aby zawsze bryty zaczynać kleić od źródła światła słonecznego (czyli okna, drzwi) – łączenie jest wtedy mniej widoczne; pozostawienie zakładki zabezpiecza nas przed powstaniem szczelin między brytami;

Aby miejsce połączenia brytów było mniej niewidoczne, należy docisnąć je gumowym wałkiem;

W trakcie tapetowania oraz do czasu wyschnięcia tapet (kilka dni) należy bezwzględnie unikać przewiewów i intensywnego wietrzenia pomieszczenia. Nie należy tapetować w trakcie letnich upałów, a zimą intensywnie ogrzewać tapetowane pomieszczenie. Nie należy używać żadnych dodatkowych urządzeń (grzewczych, nawiewowych itp) przyspieszających wysychanie tapet. Powodują (podobnie jak zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu), zbyt szybkie wysychanie tapet na ścianie, a w konsekwencji powstawanie szczelin pomiędzy pasami.

Nasza firma gwarantuje właściwą jakość produktu, ale nie ma wpływu na warunki i sposób jego zastosowania. Nie odpowiada za pracę Projektanta i Wykonawcy. Przedstawione powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze,według aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia praktycznego, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP. Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na naszej wiedzy i doświadczeniu, ale należy je zweryfikować w konkretnych zastosowaniach.