Instrukcja montażu
Przygotowanie ściany:
Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana:
ściana świeża – pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją. Należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący został wchłonięty przez podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju,
ściana pokryta farbą – należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.
ściana pokryta tapetą – usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.
Przygotowanie fototapety:
Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy - zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.
Klej:
do tapet na podłożu flizelinowym można użyć kleje METYLAN DIRECT / METYLAN OVALIT T / METYLAN EXTRA / METYLAN NP POWER GRANULAT PLUS;
kleje gotowe: - SEM-MURALE / WALLFIX SPECIAL / FLUGGER
METYLAN EXTRA – zmieszany z Metylanem Specjal zwiększa siłę klejenia tego drugiego;
METYLAN - klej do podklejania krawędzi (w tubce). Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta.
Klejenie
Tapet o podłożu flizelinowym metodą na zakładkę- klej nakładany na ścianę !!!
Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.
Równomiernie nałożyć cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnie nieco tylko większą, niż nakładany bryt tapety.
Przyłożyć do ściany suchą fototapetę i docisnąć ją wałkiem dociskowym do tapet. Drugi bryt fototapety nakleić na zakładkę 1cm na bryt sąsiadujący, jednocześnie dopasowując wzór. Zakładki można pozostawić. Jeśli chcesz usunąć zakładki, przez ich środek należy przeprowadzić pionowe cięcie przez obie warstwy tapety jednocześnie. Usunąć pozostały ścinek tapety, następnie rozchylić delikatnie bryt tapety i wyjąć spod niego drugi ścinek. Miejsce łączenia brzegów obu brytów wygładzić wałkiem dociskowym do tapet, a ewentualny nadmiar kleju usunąć delikatnie wilgotną szmatką lub gąbką. W taki sam sposób przykleić pozostałe bryty stosując tę samą metodę. W ten sposób uzyskasz idealne dopasowanie brytów.
Należy wygładzić wszelkie nierówności i pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.
Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górna i dolną krawędź ułożonych brytów.
Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.
PORADA: Tapety na podkładzie fizelinowym dobrze aplikuje się za pomocą gotowego kleju Metylan Extra, smarując klejem tylko ścianę.
Tapety z fabrycznie naniesioną warstwą kleju
Powierzchnia, na która naklejana jest folia musi być oczyszczona z kurzu, smarów oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na przyklejenie się tego produktu. Świeżo lakierowane lub malowane powierzchnie powinny być pozostawione do wyschnięcia przez minimum 4 tygodnie (sezonowanie ściany).
Na skutek stosowania różnorakich lakierów i farb na ścianach, przed aplikacją naklejki należy przeprowadzić test, przed ostatecznym naklejeniem folii, który stwierdzi czy folia się sprawdzi.
Przed naklejeniem folii należy sprawdzić, czy pomiędzy folią, a podłożem nie zachodzą reakcje chemiczne.
Należy pamiętać, że źle przygotowana powierzchnia może spowodować niemożność poprawy umiejscowienia naklejki, np. pył i inne nieczystości ze ściany osłabiają klej na folii, a klej może oderwać farbę.
Uwagi:
Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z nią delikatnie, aby jej nie rozerwać.
Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok siebie na zakładkę lub na styk.
Brzegi to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału i najszybciej schnie ze względu, że jest najbliżej krawędzi. Dodatkowo przy nakładaniu kleju często przy krawędziach możemy go nanieść mniej. Aby dokleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN do podklejania krawędzi (w tubce).
Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia. Pomóc może odpowiednie przygotowanie projektu i dobranie grafiki.
Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia (szczególnie farby lateksowe, teflonowe).
Można krawędź tapety “przeciągać” markerem w odpowiednim kolorze dopasowanym do grafiki, aby łączenie brytów było mniej widoczne;
Jeżeli kleimy na zakładkę, która zostaje, łączenie będzie zawsze widoczne, ale należy pamiętać, aby zawsze bryty zaczynać kleić od źródła światła słonecznego (czyli okna, drzwi) – łączenie jest wtedy mniej widoczne; pozostawienie zakładki zabezpiecza nas przed powstaniem szczelin między brytami;
Aby miejsce połączenia brytów było mniej niewidoczne, należy docisnąć je gumowym wałkiem;
W trakcie tapetowania oraz do czasu wyschnięcia tapet (kilka dni) należy bezwzględnie unikać przewiewów i intensywnego wietrzenia pomieszczenia. Nie należy tapetować w trakcie letnich upałów, a zimą intensywnie ogrzewać tapetowane pomieszczenie. Nie należy używać żadnych dodatkowych urządzeń (grzewczych, nawiewowych itp) przyspieszających wysychanie tapet. Powodują (podobnie jak zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu), zbyt szybkie wysychanie tapet na ścianie, a w konsekwencji powstawanie szczelin pomiędzy pasami.
Nasza firma gwarantuje właściwą jakość produktu, ale nie ma wpływu na warunki i sposób jego zastosowania. Nie odpowiada za pracę Projektanta i Wykonawcy. Przedstawione powyżej informacje zostały podane w dobrej wierze, według aktualnego stanu wiedzy i doświadczenia praktycznego, co nie zwalnia od odpowiedzialności za wykonywanie prac zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i BHP. Informacje i zalecenia podane w niniejszej instrukcji są oparte na naszej wiedzy i doświadczeniu, ale należy je zweryfikować w konkretnych zastosowaniach.