Strona główna / Blog / Fototapety, które powiększają małe pomieszczenia

Fototapety, które powiększają małe pomieszczenia

Mały pokój nie musi kojarzyć się z ciasnotą i koniecznością nieustannych kompromisów Odpowiednio dobrane fototapety potrafią nadać mu głębi, otworzyć widok i wizualnie przesunąć ściany dalej, niż pozwala metraż. Wystarczy drobny geometryczny wzór, aby przestrzeń wydała się większa i jaśniejsza, a przebywanie w niej o wiele przyjemniejsze. Jakie fototapety najlepiej sprawdzają się przy niewielkim metrażu?

Fototapety, które powiększają małe pomieszczenia

Perspektywa 3D – czyli sposób na optyczne powiększenie wnętrza

Najlepszy efekt powiększenia zapewniają motywy o wyraźnej głębi. Tunele, korytarze, mosty i miejskie uliczki zaprojektowane w technice 3D kierują wzrok w głąb obrazu, tworząc iluzję kolejnych metrów kwadratowych. Gdy wybierzesz wzór, w którym linie schodzą się w oddali, osiągniesz wrażenie ciągnącej się dalej przestrzeni, a niski sufit wyda się wyższy. Tego typu fototapety najlepiej nakleić na ścianę naprzeciw wejścia, by od razu po otwarciu drzwi zauważyć efekt powiększenia. Bardzo dobrym uzupełnieniem takiego pomieszczenia będą jasne meble i oświetlenie kierunkowe, które wzmacniają iluzję.

Krajobrazy z horyzontem, panoramy miast i morskie plaże to kolejny sprawdzony sposób na optyczne powiększenie pokoju. Zamiast pustej, ciemnej ściany masz „okno” z widokiem, który naturalnie przyciąga wzrok ku dalekiemu planowi. Fototapety przedstawiające góry o zaśnieżonych szczytach albo las przecięty leśną drogą zapewniają nie tylko wrażenie przestronności, ale również dodatkową porcję światła i koloru. Im wyraźniejsza linia horyzontu oraz kontrast między pierwszym a dalszym planem, tym lepszy efekt poszerzenia.

Jakie elementy mają jeszcze wpływ na powiększenie przestrzeni?

Warto pamiętać, że jasna paleta optycznie „oddala” powierzchnię, więc w małych pokojach sprawdzą się fototapety utrzymane w bieli, beżu, pastelowym błękicie lub subtelnej szarości. Chłodne tony odbijają więcej światła dziennego, dzięki czemu granice ścian zacierają się jeszcze bardziej. Nie oznacza to oczywiście, że musisz zrezygnować z barw – zielone lub różowe akcenty ożywią wnętrze, pod warunkiem że nie przytłoczą wzoru. Do jasnych motywów warto dobrać gładkie meble w zbliżonym odcieniu oraz lustra ustawione tak, by odbijały scenę z fototapety.

Jeżeli pokój jest wąski i długi, poziome pasy na krótszej ścianie sprawią, że będzie wydawał się szerszy. W odwrotnej sytuacji, gdy problemem jest niski sufit, pionowe linie uniosą go wizualnie o kilka centymetrów. Wzory mogą być delikatne – subtelne prążki działają równie skutecznie, co wyraziste kontrasty. Fototapety z regularnymi pasami dobrze komponują się z minimalistycznym umeblowaniem i punktowym oświetleniem skierowanym ku linii styku ścian z sufitem.

Fototapety w minimalistycznym wydaniu

W małych pomieszczeniach mniej znaczy więcej. Duże wzory potrafią przytłoczyć, dlatego najlepiej sprawdzają się powtarzalne geometryczne motywy o umiarkowanej skali lub pojedynczy motyw ulokowany na jednej ścianie. Jeśli zależy Ci na dużym wzorze, wybierz taki, który ma jasne tło, np. rozrzucone liście na beżowym lub białym podkładzie. Taka kompozycja sprawia, że przestrzeń wygląda lekko, a wzrok nie gubi się w zbyt wielu detalach.

Chcąc optycznie powiększyć mały pokój, wcale nie musisz przeprowadzać długiego remontu i wydawać dużych kwot. Starannie dobrane fototapety z efektem perspektywy, jasną kolorystyką i przemyślanym wzorem sprawią, że nawet pomieszczenia o mocno ograniczonym metrażu zamieni się w komfortową przestrzeń.

Czytaj także: